En intens og lærerig dag ved drejeskiverne i keramikværkstedet, vi starter helt fra bunden og gennemgår de basale ting. Centrering og div. greb der skal til for at få styr på drejeteknikken. Efter introduceringen er der tid til at du selv skal i gang på d
Har du allerede deltaget i drejekursus for begyndere, eller har du selv øvet dig ved drejeskiven, så du nu kan dreje lidt små skåle eller kopper, men stadig oplever at det ofte falder sammen, eller måske ikke føler at der er styr på centrering, optræk, afdrejning osv. så er kurset for dig.
Kurset er en intens dag ved drejeskiverne i keramikværsktedet. Vi starter med at gennemgå hele drejeprocessen, og snakker om faldgruper og forskellige tricks. Lige fra æltning, centrering, optræk, kropsstilling osv. Der er mange måder at dreje rigtigt på, og det vigtigste er, at finde det der virker for en selv.
Derefter øver vi de ting som I hver især har problemer med. Det kunne være at fokusere på centrering, optræk - hvordan kommer man lidt højere op, form, tallerkner, låg, hanke, og selvfølgelig finish og afdrejning. Jeg vejleder og hjælper jer selvfølgelig individuelt hele dagen.
Hvis du ønsker dine ting rakubrændte, så kan du tilkøbe rakukurset, og så brænde de ting du har drejet.
Underviser
Laila Hygebjerg, designer og har undervist på højskole i keramik, især drejeteknik for nybegyndere og let øvede i 23 år, Læs mere om mig og værkstedet her
Obs:
At dreje kræver tålmodighed, og muskelkraft i hænder, arme og ryg samt højre ben hvis du bruger en sparkeskive,
På kurset vil du opnå en rimelig gefühl med drejeteknikken, og for at holde det ved lige, kræver det fortsat mange timers øvelse, du vil på kurset blive introduceret til værsktedet/få værkstedskørekort, sådan at du efterfølgende kan bruger vores åbne værksted. På den måde kan du øve dig for 25,- kr i timen. Læs mere under beskrivelsen af vores åbne værksteder.
På kurset vil du få introduktion til værkstedet/værkstedskørekort så du efter kurset kan booke dig ind på værkstedets åbne aftner.
Drejeskiver
Værkstedet råder over 6 elektriske drejeskiver og 1 sparkeskive. Der vil være ma. 6 deltagere, så I har en elektrisk til rådighed hver.
Der er både fordele og ulemper ved begge slags drejeskiver. Sparkeskiverne er nemmere at styre for nybegyndere, og kropsstillingen er meget bedre. Men det går også langsommere, og man kan blive træt i benet. Tilgengæld er de ofte til salg billigt, hvis man ønsker at have en derhjemme. De elektriske går hurtigere, og kan centrere flere kg, men hastigheden kan også nemt løbe fra en, når man skal få styr på teknikkerne.
På kurset har du mulighed for at prøve at skifte imellem de to typer, hvis du har lyst at afprøve forskellene. Har du allerede din egen drejeskive som du gerne vil bruge så er du også velkommen til at medbringe denne.
Tider
Kurset starter kl 9.00 og slutter kl 15.30
Det sidste kvarter vil der være fælles oprydning.
Der vil løbende være pauser.
Du kan hele dagen købe god kaffe, Søbogård saft og is fra iscafeen Isværk. Eller selv medbringe lidt godt til pauserne. Du skal også selv medbringe madpakke.
Materialer
Medbring et par håndklæder der kan tåle ler, samt et forklæde.
Læs mere om priser på ler her
Der er ingen begrænsning på mængde ting du kan lave på dagen. Forvent at dreje imellem 5-10 ting.
Afhentning
Da kurset kun er en dag, vil I ikke kunne få jeres ting med hjem på dagen. Leret skal tørre nogle dage, derefter afdrejes, dette kan du feks. gøre en af de efterfølgende aftener eller dage.Hvor du kan tilmelde dig vores åbne værksted. Prisen er 25,- kr/timen og pladsen skal bookes her på hjemmesiden også.
Derefter skal det brændes 1. Gang. Og Derefter kan du igen booke dig ind på et åben værksted hvor du kan glasere dine ting. Prisen er igen 25,- kr/time og der bookes plads her på forhånd.
Alle åbne værksteder er uden undervisning og hjælp.
Men hvis du ønsker at jeg er der imens du afdrejer og glaserer 1. Gang. så kigger vi på kalenderne på kurset, om du/holdet kan komme på et tidspunkt hvor jeg er der.
Hvis du hellere vil komme på et andet tidspunkt i løbet af ugen og arbejde selv kan du også altid gøre det. Det koster 25,- kr pr time. Jeg vil ikke være til stede så.
Derefter skal leret brændes endnu en gang. Og du kan så afhente det.
Hele processen vil ta 2-4 uger (Keramikken kan desværre ikke sendes, og heller ikke stå hos os over længere tid)
Pris
6,5 timers kursus 1450,- kr. (maks 6-7 deltagere)