Koncert og forpremiere på fransk film af Emmanuel Courcol. Koret tager sit publikum med på en tour de force af livsbekræftende sange inspireret af de danske udvandrere. Skønt fransk drama om et uventet møde mellem to brødre og deres passion for musik
Koncerten:
Blueser og Ballader tager sit publikum med på en tour de force af livsbekræftende sange inspireret af de danske udvandrere.
De udvandrede med sjælen fyldt med drømme, længsel, bekymringer. De sendte breve hjem med fantastiske beretninger og livsfortællinger. Om menneskers heroiske kamp for at overleve i en usikker og fremmed verden.
Glimt af disse fortællinger kæder denne anderledes og eftertænksomme koncert sammen. Der er sange om den ulykkelige og forbudte kærlighed i New Orleans, om længsel efter idyllen i Georgia, om kærlighed i Rio, om det svære farvel om det overvældende gensyn. Mennesker der drømte og håbede og levede for fuld musik.
En fanfare for livet
Filmen: Skønt fransk drama om et uventet møde mellem to brødre og deres passion for musik.
Den anerkendte dirigent Thibaut får konstateret leukæmi og har brug for en knoglemarvsdonor. Da han erfarer, at han er adopteret, finder han en ældre bror, der er musiker og fabriksarbejder.